بورس تحصیلی چیست ؟

بورس تحصیلی چیست ؟

بورس تحصیلی در واقع کمک های مالی و یا همان کمک هزینه های تحصیلی است که معمولا از جانب دانشگاه ها ، دولت ها، افراد خیر و موسسات علمی در اختیار دانشجویان واجد شرایط قرار می گیرد. دانشجویانی که از بورس تحصیلی استفاده می کنند در واقع به جای پرداخت هزینه برای تحصیل خود ، کمک هزینه تحصیلی دریافت می کنند و هم چنین نیازی به بازپرداخت آن ندارند.

بورس تحصیلی کمک هزینه تحصیل و زندگی افراد با استعداد است. به افرادی که موفق به دریافت بورس تحصیلی می شوند ” بورسیه “ می گویند.

کشور های توسعه یافته ای که با کاهش جمعیت رو به رو هستند معمولا برای جذب نیروی انسانی اقدام به اعطای بورس تحصیلی می کنند.

بورس های تحصیلی نیز معمولا در مقاطع تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکتری) در نظر گرفته می شوند اما داوطلبان با داشتن شرایطی می توانند نسبت به اخذ آن در مقطع کارشناسی نیز اقدام کنند.

انواع کمک هزینه تحصیلی

کمک هزینه تحصیلی انواع مختلفی دارد، برای نمونه یک نوع کمک هزینه تحصیلی وجود دارد که در ازای انجام کاری که دانشجو برای دانشگاه انجام می‌دهد، پرداخت می‌شود. در برخی از مواقع نیز کمک هزینه تحصیلی برای دانشجویان خانم یا دانشجویانی با استعدادهای خاص در نظر گرفته می‌شود.

برخی از کمک هزینه‌های تحصیلی بدون بازگشت هستند و برخی دیگر از کمک هزینه‌ها را باید بعد از پیدا کردن شغل مناسب، در یک بازه زمانی طولانی کمک هزینه تحصیلی را به دانشگاه بازگردانید.

اغلب کشورهای اروپایی یا کشورهایی که دارای میزان درآمد بالا هستند، با هدف بالا بردن شرایط فرهنگی کشورهای دیگر یا با هدف بالا بردن سطح علمی دانشجویان در دانشگاه‌های خود و جهت ایجاد رقابت برای متقاضیان اقدام به ارائه‌ی بورس می‌کنند. اغلب این بورسیه‌ها یا کمک هزینه‌های تحصیلی می‌تواند در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا تخصیص پیدا می‌کند.

شرایط اخذ بورس تحصیلی 

دریافت بورس تحصیلی در مقاطع مختلف شرایط خاصی نیز دارد و تنها افراد واجد شرایط مجاز به استفاده از امتیازات بورس تحصیلی می باشند. این شرایط با توجه به ملاک ها و معیارهای هر دانشگاه متفاوت خواهد بود. شرایط کلی عبارتند از:

  • داشتن مدرک کارشناسی و یا کارشناسی ارشد
  • ریز نمرات هر مقطع تحصیلی
  • داشتن مدرک یکی از آزمون های زبان مانند GRE ، آیلتس و … با نمره ای بالاتر از میانگین
  • داشتن توصیه نامه از اساتید مطرح مقاطع قبلی
  • نوشتن یک انگیزه نامه یا SOP اصولی و دقیق
  • سوابق تحصیلی ، پژوهشی و کاری
  • داشتن ویزا برای کشور مورد نظر
 

 

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *