تیپ شخصیتی ENFP

تیپ شخصیتی ENFP

تیپ شخصیتی ENFP

تیپ شخصیتی ENFP

فردی خوشبین، خلاق، کنجکاو، مستقل، پر شور و دارای ایده های جدید هستید. فردی هستید خود انگیخته و دارای اطمینان خاطر بالا. خوشبین بوده و زندگی را مملو از فرصت ها می بینید. زندگی برای شما، یک درام هیجان انگیز است.

در موقعیت های مختلف، اغلب سازگار و انعطاف پذیر هستید؛ اما گاهی اوقات نیز به جای سازگاری، ترجیح می دهید که راه های جدید را امتحان کنید. بیشتر به دنبال الهام گرفتن و الهام بخش بودن هستید و ایده های مبتکرانه ای خلق می کنید.

می توانید به سرعت بین وقایع و اطلاعات ارتباط برقرار کرده و بر اساس الگوهایی که مشاهده می کنید، با اطمینان پیش بروید. شما به تمامی امکانات و احتمالات، توجه ویژه دارید و به موضوعات زیادی نیز علاقمندید.

بسیار ملاحظه کننده اید و تمایل دارید که برای محکم کاری تا جایی که می شود، گزینه های موجود را باقی بگذارید. به جای قضاوت کردن و تصمیم گرفتن، بیشتر ترجیح می دهید که مسائل را درک و درباره آنها فکر کنید. اگر از دوستانتان خواسته شود که درباره شما نظر دهند، خواهند گفت که شما فردی معاشرتی، پویا و شاداب هستید. شما همچنین دارای روحیه متغیری هستید. وجود مسئله، برای شما انگیزه دهنده و جالب است و عاشق حل مسئله و پیاده كردن ایده های جدید و نوآورانه هستید. فن بیانتان خوب است و در بداهه گویی استعداد دارید.

به این نکته توجه کنید:

از اینکه در کنار دیگران باشید، انرژی فراوان می گیرید و می توانید با موفقیت، استعدادهای خود را با نقاط قوت دیگران ترکیب کنید. شما به رشد و پیشرفت دیگران علاقه مندید و در ارتباط با آنها همدل و گرم و صمیمی هستید. خواهان تأیید دیگران بوده و به راحتی از دیگران قدردانی و حمایت می کنید. از اختلاف و تعارض پرهیز کرده و ترجیح می دهید با دیگران دوست و هماهنگ باشید. به طور کلی اشتیاق شما به زندگی، ستودنی است.

تیپ شخصیتی ENFP

نقاط ضعف تیپ شخصیتی ENFP

  • از آنجایی که ایده های متنوعی در سر دارید، برایتان دشوار است که در هر مقطع زمانی، تنها به یک موضوع بیندیشید.
  • بعضی اوقات ممکن است در یک زمان واحد، با مسائل زیادی سر و کله بزنید؛ به طوری که برایتان دشوار است مسئله ای را که مهمتر است انتخاب کرده و به حل آن بپردازید.
  • اغلب اوقات، به اندازه کافی سازمان یافته نیستید.
  • از آنجایی که به جزئیات علاقمند نیستید، ممکن است به دنبال جمع آوری اطلاعات نروید.
  • در بسیاری از مواقع از قبل برنامه ریزی نمی کنید.
  • از آنجایی که بیقرار هستید، اغلب پرداختن به جزئیات مسئله ساز را دوست ندارید و ترجیح می دهید به سراغ موضوعات جدید بروید.

حتما بخوانید : ۲ نوع‌ الگوی‌ ذهنی


شخصیت “پیکارگر”

برایم مهم نیست برای گذران زندگی چه کاری انجام می‌دهید. می‌خواهم بدانم چه چیزی را با تمام وجود می‌خواهید – و آیا جرأت آن را دارید که رؤیای برآورده کردن اشتیاق قلبی خود را در سر بپرورانید. برایم مهم نیست چند ساله هستید. می‌خواهم بدانم آیا این خطر را می‌پذیرید که مثل یک احمق به نظر برسید – برای عشقتان – برای رؤیاهایتان – برای ماجراجویی زنده بودن.

شخصیت پیکارگر یک روح به‌راستی آزاد است. آن‌ها اغلب به مهمانی‌ها جان می‌بخشند، اما کمتر به هیجان محض و لذت بردن از لحظه علاقه‌مند هستند تا بهره‌گیری از ارتباطات اجتماعی و عاطفی که با دیگران دارند. این افراد جذاب، مستقل، پرانرژی و دلسوز را که 7% درصد جمعیت را تشکیل می‌دهند مطمئناً می‌توان در هر جمعیتی شناخت.

شخصیت “پیکارگر” (ENFP-A / ENFP-T)

می‌توانید جهان را با فقط یک ایده تغییر دهید

پیکارگران تنها افرادی خوش مشرب نیستند که به دنبال خشنود کردن مردم باشند، بلکه ماهیت رؤیاپردازشان آنها را شکل داده و به آنها اجازه می‌دهد با کنجکاوی و انرژی به دنبال ناگفته‌ها باشند. آن‌ها معمولاً زندگی را مثل یک پازل بزرگ و پیچیده می‌بینند که در آن همه چیز با هم مرتبط است، اما پیکارگران – بر خلاف شخصیت های گروه نقش تحلیلگر که معمولاً چنین پازلی را مجموعه‌ای از سازوکارهای نظام‌مند تلقی می‌کنند – آن را از طریق منشوری از احساسات، شفقت و رمز و راز می‌بینند و همیشه به دنبال معنایی عمیق‌تر هستند.

بسیاری از گونه ‌های شخصیتی دیگر به احتمال زیاد قادر به مقاومت در برای چنین ویژگی‌هایی نیستند، و اگر پیکارگران علتی برای روشن کردن چراغ تخیل خود بیابند، آنقدر انرژی صرف آن می‌کنند که اغلب در کانون توجه قرار می‌گیرند و همتایانشان آنها را به‌‎عنوان رهبر و مربی برمی‌گزینند – اما پیکارگران استقلال‌دوست نمی‌خواهند همیشه در چنین موقعیت‌هایی قرار بگیرند. بدتر از آن وقتی است که این شخصیت‌ها ببینند درگیر کارهای اداری و رویه‌های معمول شده‌اند که ممکن است با جایگاه رهبری همراه باشد. عزت نفس پیکارگران به توانایی آنها برای دستیابی به راه حل‌های اصیل وابسته است، و آنها باید بدانند که این آزادی را دارند که دست به نوآوری بزنند – اگر در نقشی خسته‌کننده گیر بیفتند ممکن است به‌سرعت صبر خود را از دست بدهند یا افسرده شوند.

آن “جرقه کوچک جنون” را از دست مده

خوشبختانه افراد گونه شخصیتی پیکارگر می‌دانند چگونه به آرامش برسند و کاملاً قادر به تبدیل کردن خود از آرمانگرایی پرشور در محل کار به روحی آزاد و خیال‌پرداز و مشتاق در هنگام رقص هستند، و این امر اغلب چنان به‌طور ناگهانی رخ می‌دهد که حتی می‌تواند نزدیکترین دوستانشان را متعجب کند. بودن در جمع به آنها فرصت برقراری روابط عاطفی با دیگران را نیز می‌دهد و باعث می‌شود انگیزه دوستان و همکاران خود را درک کنند. آن‌ها بر این باورند که هر کس باید زمان صرف کند تا احساسات خود را بشناسد و ابراز نماید و همدلی و اجتماعی بودن آنها باعث می‌شود به‌طور طبیعی این مسئله به موضوع گفتگویشان تبدیل شود.

با این حال افراد دارای شخصیت پیکارگر باید مراقب باشند – اگر بیش از حد به شهود خود تکیه کنند یا انگیزه دوستان خود را مفروض بگیرند یا پیش‌بینی کنند، ممکن است نشانه‌های دریافتی را به اشتباه تعبیر کنند و باعث نابودی برنامه‌هایی شوند که با روشی سرراست‌تر به‌راحتی قابل انجام بود. این نوع استرس اجتماعی هراسی است که باعث می‌شود این سنخ شخصیتی که بر هماهنگی متمرکز شبها خوابش نبرد. پیکارگران بسیار عاطفی و حساس هستند و وقتی باعث رنجش شخص دیگری می‌شوند، هر دویشان آن را احساس می‌کنند.

پیکارگران قبل از پیدا کردن چیزی که واقعاً برایشان درست به نظر برسد، زمان زیادی را صرف کنکاش در روابط اجتماعی، احساسات و ایده‌ها می‌کنند. اما زمانی که این شخصیت‌ها سرانجام جایگاه خود را در جهان پیدا کردند، تخیل، همدلی و شجاعتشان به احتمال فراوان نتایجی باورنکردنی پدید خواهد آورد.

 

فایل صوتی:

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *