دوران پس از کنکور

دوران پس از کنکور

دوران پس از کنکور

کنکوری ها پس از ازمون به سه گروه تقسیم میشوند :

▪گروه نخست:  آنهایی هستند که بعد از یک عمر مطالعه و تحقيق، درس خواندن و شاگردی، در ازمون به خوبی حضور می یابند و از حاصل کارکرد خود بسیار راضی هستند و اینک هم که با آنها حرف می زنیم اظهار امیدواري ميکنند و نسبت به آينده، بسیار خوشبین هستند.

▪گروه دوم: افرادی را دربردارد که دچار شک هستند یعنی نه می توانند بگویند حتماً قبول میشوند و نه می توانند بگویند حتماً مردود میشوند و در این وادی سرگردان دست و پا ميزنند .

▪گروه سوم: افرادی هستند که اعتقاد دارند در این ازمون موفق نمی شوند. این اشخاص براي شرکت در ازمون به مطالعه در چند هفته پایان بسنده کرده و از همان اول بصورت آزمایشی در این آزمون شرکت نموده اند و آنقدر به دنبال کسب نتيجه نیستند. 

-به فعاليت و ورزش بپردازيد. 

ممکن است که درست بعد از کنکور، چندان حس و حال اينکه يک ورزش جدى را شروع کنيد نداشته باشيد، ولى مي‌توانيد ورزشى متعادل را آغاز کنيد؛ بخصوص که بسيارى از کنکوري‌ها در سال آخر تحصيلى خود و قبل از کنکور، از ورزش کردن غافل مي‌شوند. ورزش به شما آرامش مي‌دهد، در بدن شما آندورفين ايجاد کرده و مانند يک مسکن طبيعى عمل مي‌کند. سعى کنيد که ورزش‌هاى پر تحرک و هوازى، مانند دويدن، شنا، دوچرخه سوارى و حتى تند راه رفتن را امتحان کنيد. ورزش، نه تنها از استرس شما مي‌کاهد، بلکه وضعيت خوابتان را نيز بهتر کرده و بر حال عمومى شما نيز تاثير بسيار مثبتى مي‌گذارد. اگر از ورزش کردن روزانه به طور مستمر تنبلي‌تان مي‌آيد، از برنامه ورزشى چند روز در هفته آغاز کنيد.

– فعاليت‌هايى را که به آن علاقه‌مند هستيد دوباره از سر بگيريد.

بسيارى از کنکوري‌ها در سال آخر قبل از کنکور، فعاليت‌هاى خارج برنامه و تفريحى خود را به دليل حجم درسى بالا کنار مي‌گذارند. صرف نظر از نتيجه آزمون سراسري، اکنون وقت آن است که به دليل درس خواندن‌ها و تلاش‌هايى که براى اين آزمون کرده‌ايد، خود را تشويق کرده و از اوقات فراغت خود لذت ببريد و به انجام فعاليت‌هايى که به آنها علاقه‌منديد بپردازيد. اکنون بهترين فرصت است تا هنر، موسيقى، نقاشى و هر فعاليت مفيدى را که از انجام آن لذت مي‌بريد، دنبال کنيد.دوران پس از کنکور

-کارى انجام دهيد که شما را بخنداند. 

فيلم کمدى تماشا کنيد و با کساني که به شما انرژى مثبت مي‌دهند معاشرت کنيد و اين گونه از فشار درسى که در سال‌هاى اخير روى شما بوده است، دور شويد. مطالعات نشان داده است که احساسات هم درست مانند يک بيمارى ويروسى مي‌توانند منتقل شوند. اگر با کسانى باشيد که همواره از نتايج امتحان اضطراب دارند و مدام درباره آن صحبت مي‌کنند، شما هم به آرامش نخواهيد رسيد.

– از نشخوار افکار خود بپرهيزيد. 

نشخوار کردن افکار، يک چرخه معيوب است که باعث مي‌شود شما مدام به يک موضوع خاص فکر کنيد؛ بدون اينکه موضوع جديدى براى اضافه کردن به افکارتان وجود داشته باشد. اين حالت بعد از امتحان زياد اتفاق مي‌افتد؛ ولى بايد به خاطر داشته باشيد که نگرانى درباره موضوعى که در مورد آن ديگر کارى از دست شما ساخته نيست، نه تنها تاثير مثبتى نخواهد داشت، بلکه استرس شما را بيشتر خواهد کرد. روش‌هايى براى مقابله با اين چرخه معيوب وجود دارند: اول اينکه به جاى تکرار افکار بيهوده، به دنبال راه حل باشيد.دوران پس از کنکور

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *