رشد فردی

رشد فردی

رشد فردی یا توسعه فردی ، همان چیزی است که می‌تواند ما را به موفقیت برساند. اما قبل این که برم سراغ رشد فردی، حتماً شما هم یادتونه تو درس های مدرسمون. بعضاً سوالاتی بود که شاید الآن از جوابش خندمون بگیره و به خاطر سادگیش سری به علامت تمسخر بچرخونیم! ولی اون وقت با قدرت جواب سوال رو میدادیم. و با غرور به نمره کاملی که از اون سوال می گرفتیم نگاه می کردیم. ما در این مقاله می خواهیم به رشد و تعالی فردی بپردازیم. و بگیم که رشد فردی چیست و چطور باید آن را در وجود خودمان تقویت کنیم؟

این چند نکته، مهم ترین مسائل در رشد شخصی هستند. که می‌تونید با خوندن کامل این مقاله، درباره اونها بیشتر بدونید. شک نکنید با دانستن این نکات، از همیشه به موفقیت نزدیک خواهید شد.

رشد فردی چیست؟

رشد فردی همون طور که از اسمش پیداست یعنی شما رو خودتون کار کنید. تمرکزتون رو از دیگران بردارید و به خودتون منعطف کنید. هر روز یک قدم کوچک به سمت بهتر شدن بردارید و تنبلی نکنید. و مدام خودتون رو تو مسیر موفقیت ببینید. مسئولیت صد در صد زندگیتون رو بر عهده بگیرید. و از اینکه شکست ها و ناکامی هاتون رو به گردن دیگران بندازید، اجتناب کنید. اصلاً وقتی عمیق تر فکر می کنیم می بینیم یکی از اهداف خلق شدن و زندگی کردن ما انسان ها روی زمین. همین رشد فردی، یعنی بهتر شدن و تعالی ماست.

اهمیت رشد فردی

خیلی مایل نیستم که از کلمات اغراق آمیز استفاده کنم. ولی چه کنم که تجربه شخصی خودم و هزاران مراجعه کننده ای که مهارت های رشد و توسعه فردی رو یاد گرفتند. و تو زندگی روزمره خودشون به کار بردند. مجبورم می کنه که حق مطلب رو ادا کنم. و با قدرت بگم که شما تو زندگیتون معجزه رو با تمام وجودتون حس خواهید کرد.

وقتی برای بار اول قدرت ابراز وجود و صحبت کردن تو جمعی رو پیدا می کنید. وقتی در اوج نا امیدی و شکست نور امید به سرزمین وجودتون می تابه. وقتی در بین تمسخر و تحقیر اطرافیان روی پای خودت می ایستی و در کل. وقتی انقدر می درخشی که دیگران نمی‌توانند از کنار تو به راحتی بگذرند. آن وقت تو هم با تمام وجودت معجزه رو تو زندگی حس خواهی کرد.

اگر دوست دارید برایتان واضح تر بگویم، باید عرض کنم که رشد فردی یا بهبود فردی مسائل زیر رو براتون به همراه خواهد داشت:

 • وقتی رو خودتون کار کردید و کلّی رشد خودتون رو دیدید، اعتماد به نفس بالایی پیدا خواهید کرد.
 • وقتی جایگاه بالای خودتون رو شناختید. عزت نفس تون به شدت بالا میره و از کارهای بی ارزش دور خواهید شد.
 • وقتی به خودتون ایمان پیدا کردید، استرس و ترس از شکست به شدت کاهش پیدا می کنه.
 • وقتی می بینید کارهایی رو انجام میدید که قبل تر از انجام اونها عاجز بودید. لذت بالایی از زندگی خواهید برد.
 • وقتی کارهایی رو انجام میدی که دیگران به هر دلیلی از انجامش سر باز می زنند. فرق شما با اونها کاملاً مشخص خواهد شد و بین اونها می درخشید.
 • وقتی حالت خوبه و داری با تمام وجودت برای آرزوهات تلاش می کنی. موفقیت رو خیلی نزدیک تر از قبل می تونی ببینی.

چگونه رشد فردی خود را افزایش دهیم؟

الآن دیگه وقت اون رسیده که براتون کارهایی رو بیارم که با تمرین پی در پی اونها. تغییرات بزرگی رو تو زندگیتون ببینید و از رشد کردن و نزدیک شدن به هدفتون لذت ببرید. فقط حواستون باشه که فکر نکنید این موارد کلیشه ای است و انجام دادنش سودی رو برای ما نخواهد داشت. چون هزاران نفر فقط به ما حس و حال خوبشون و پیشرفت هاشون و مخابره کردند. پس شعار همیشگیمون رو فراموش نکنید که موفقیت، تکرار لجوجانه کارهای ساده است…

 • سعی کنید حتماً یه وقت ثابت رو تو روز برای مطالعه کتاب های روانشناسی تخصیص بدید. (اگر چه فقط روزی 5 دقیقه)
 • در هنگام رانندگی و پشت ترافیک بهترین زمان گوش دادن  کتاب ها و کلیپ های صوتیه. (استفاده از این زمان برا من که معجزه کرده)
 • کلاس های رشد فردی سرعت رشد شما رو چندین برابر و نقش تعیین کننده ای در مسیر موفقیت شما ایفا می کنند. (خود من هنوز هم بعد از سالها تدریس برنامه ثابت برای آموزش دیدن خودم دارم. و البته در ادامه هم بیشتر در این باره توضیح خواهم داد.)
 • سحر خیز بودن انرژی شما برای انجام کارهای روزمرتون چندین برابر می کنه. (اگه حس خوب سحر خیزی رو بچشید شک ندارم حتی روزی از اون غفلت نخواهید کرد)
 • محیط اطراف خودتون رو از افراد مثبت و اهل تلاش و موفقیت پر کنید. (بدون شک می گم یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار مسیر موفقیت شما افراد اطراف شما هستند. به هیچ وجه، تأکید می کنم به هیچ وجه از این نکته غفلت نکنید)
 • مدام با خود تکرار کنید که شما هم می توانید به تمامی آرزوها و اهداف بزرگ خود برسید. (شک نکنید شما چیزی از انسان های بزرگ و موفق دنیا کم ندارید)

رابطه رشد فردی و موفقیت

شاید شما هم مثل من برای بار اول که چشمتون به تمرین های رشد فردی افتاده، اونها رو ساده در نظر گرفتید و شاید خیلی تاثیر گذار در راه رسیدن به موفقیت فرض نکردید.

بهتون حق میدم، چون سادگی و بعضاً کوچک بودن کارها، ما رو به این اشتباه می اندازه که اون کار تأثیر زیادی تو رشد ما نداره. شاید هم ما متأثر از داستان ها و فیلم ها و تخیلات ذهنمون همیشه دنبال کارهای خارق العاده و دور از ذهن برای رسیدن به موفقیت بودیم که یک شبه آن را انجام دهیم و به موفقیت برسیم.

هرچه که باشد همین الان این فکر باطل رو از ذهنتون پاک کنید که تا وقتی که این تفکر اشتباه وجود داشته باشه اصلاً شما مسیر موفقیت خودتون رو شروع نمی کنید، چه برسه بخواهید به اون پیروزی دست پیدا کنید.

دلیلش هم واضحه. چون اصلاً کار خارق العاده ای وجود نداره که ما بخواهیم انجامش بدیم و در فرض وجود داشتن هم چون اون قدر اون کار رو ذهنمون بزرگ تصور کرده که هیچ گاه جرئت شروع کردن اون رو به ما نخواهد داد.

پس حتماً این نکته مهم را در نظر داشته باشید که تا رشد فردی خود را افزایش ندهید، به موفقیت نخواهید رسید…

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *