شخصیت INFP-A / INFP-T

شخصیت INFP-A / INFP-T

شخصیت INFP-A / INFP-T

شخصیت INFP-A / INFP-T

تیپ شخصیتی INFP (درون‌گرا، شهودی،‌ احساسی و ادراکی)، عبارت اختصاری ۴حرفی و یکی از ۱۶ تیپ شخصیتی است که بر اساس شاخص مایرز – بریگز (MBTI) یا همان تست MBTI تعریف شده است. اغلب اوقات، افراد با این تیپ شخصیتی، با صفاتی همچون ایدئال‌گرا و میانجی‌گر توصیف می‌شوند. شخصیت آنان بیشتر به درون‌گرایی، ایدئال‌گرایی، خلاقیت و پیش‌روی به‌سمت ارزش‌های والا متمایل است.

افراد دارای تیپ شخصیتی INFP علاقه شدیدی دارند که دنیا را به مکان بهتری تبدیل کنند. آنها علاوه بر اینکه می‌خواهند نسبت به خود و نحوه بودنشان در دنیا درک وسیعی به دست آورند، علاقه‌مندند به اینکه چطور می‌توانند به بهترین شکل ممکن به دیگران کمک کنند. INFPها برای تحقیق درمورد هدفشان در زندگی، وقت بسیاری را صرف می‌کنند و به این می‌اندیشند که چگونه می‌توانند از مهارت‌ها و استعدادهای خود برای ارائه بهترین خدمات به بشریت استفاده کنند؛ همچنین INFPها با تیپ شخصیتی ESTJ در تضادند.

شخصیت “میانجی”

شخصیت‌های میانجی آرمانگرایانی واقعی هستند، همیشه به دنبال نشانه‌هایی از خوبی در حتی بدترین افراد و حوادث می‌گردند و در جستجوی راه‌هایی برای بهتر کردن اوضاع هستند. ممکن است میانجی‌گران را افرادی آرام، کم‌حرف یا حتی خجالتی تصور کرد، اما شعله‌ای درونی و شور و شوقی دارند که واقعاً می‌تواند بدرخشد. گونه شخصیتی میانجی فقط 4% جمعیت را تشکیل می‌دهد و متأسفانه خطر بروز سوءتفاهم برای آنها بالا است – اما وقتی افراد همفکر خود را پیدا می‌کنند تا وقتشان را با آنها بگذرانند، هماهنگی که احساس می‌کنند سرچشمه شادی و الهام‌بخشی است.

شخصیت “میانجی” (INFP-A / INFP-T)

میانجی‌گران براساس اصول خود عمل می‌کنند تا منطق، هیجان، یا عملی بودن مسائل. آنها در هنگام تصمیم‌گیری برای حرکت رو به جلو، در پی افتخار، زیبایی، اخلاق و فضیلت هستند – میانجی‎گران به واسطه خلوص نیت خود هدایت می‌شوند نه پاداش و مجازات. افراد دارای گونه شخصیتی میانجی به‌درستی به این کیفیت افتخار می‌کنند، اما همه افراد محرک پشتوانه این احساسات را درک نمی‌کنند و این امر می‌تواند به انزوا منجر شود.

هر چیزی که طلا باشد برق نمی‌زند؛ همه کسانی که سرگردان هستند گم نشده‌اند؛ چیزهای قدیمی که نیرومند باشند از ریخت نمی‌افتند؛ یخبندان به ریشه‌های عمیق نمی‌رسد.

J. R. R. TOLKIEN

ما می‌دانیم چه کسانی هستیم، اما نمی‌دانیم ممکن است چه کسانی باشیم

این ویژگی‌ها در بهترین حالت خود افراد دارای گونه شخصیتی میانجی را قادر به برقراری ارتباط عمیق با دیگران، صحبت کردن به‌سادگی با زبان استعاره و مثل، و درک و ایجاد نمادهایی برای در میان گذاشتن ایده‌های خود می‌سازد. میزان قوت این سبک ارتباطی شهودی تا سطح آثار هنری است و به همین دلیل جای تعجب نیست که بسیاری از میانجی‌گران معروف شاعر، نویسنده و بازیگر بوده‌اند. درک خود و جایگاه خود در جهان برای شخصیت میانجی مهم است، و آنها این ایده‌ها را با غرق کردن خود در کارشان بررسی می‌کنند.

توانایی زبانی میانجی‌گران در حد زبان مادری‌شان متوقف نمی‌ماند – آنها در هنگام آموختن زبان دوم (یا سوم!) نیز مستعد تلقی می‌شوند. استعداد میانجی‌گران در برقراری ارتباط به میل آنها برای هماهنگی نیز یاری می‌رساند و به این شخصیت‌ها کمک می‌کند وقتی مسیر خود را پیدا کردند رو به جلو حرکت کنند.

به حرف تعداد زیادی از مردم گوش بده، اما با تعداد اندکی صحبت کن

میانجی‌گران بر خلاف گونه‌های شخصیتی اجتماعی‌تر توجه خود را تنها به چند نفر و کاری ارزشمند معطوف می‌کنند – زیرا اگر به مسائل زیادی توجه نشان دهند، انرژی خود را از دست می‌دهند و حتی در جهانی مبتلا به این همه بدی که نمی‌توانند آن را از میان ببرند دچار افسردگی می‌شوند. چنین منظره‌ای برای دوستان میانجی‌گران غم‌انگیز است چرا که آنها به روی شاداب این افراد وابسته هستند.


حتما بخوانید : چگونه زمانمان را مدیریت کنیم؟


اگر میانجی‌گران خوب مراقب نباشند ممکن است در حین این تلاش نسبت به خود بی‌توجه شوند و از رسیدگی به نیازهای روزانه زندگی غفلت نمایند. میانجی‌گران اغلب به تفکر عمیق می‌پردازند و از تأمل ذهنی و فلسفی بیش از هر گونه شخصیتی دیگری لذت می‌برند. اگر شخصیت‌های میانجی کنترل نشوند ممکن است کم‌کم تماس خود را از دست بدهند و به “گوشه‌نشینی” روی بیاورند و بازگرداندن آنها به جهان واقعی مستلزم صرف انرژی زیاد از طرف دوستان یا شریک زندگی آنها خواهد بود.

خوشبختانه، محبت، خلاقیت، نوع‌دوستی و آرمان‌گرایی میانجی‌گران همیشه مانند گل در فصل بهار دوباره باز خواهد گشت، و به خودشان و کسانی که آنها را دوست دارند نه منطق و سود، بلکه نوعی جهان‌بینی اعطا می‌کند که هر کجا که بروند الهام‌بخش شفقت، مهربانی و زیبایی است.

 

فایل صوتی:

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *