الگوی ذهنی

2 نوع‌ الگوی‌ ذهنی

2 نوع‌ الگوی‌ ذهنی

2 نوع‌ الگوی‌ ذهنی

پارادایم یا الگوی‌ذهنی، مجموعه‌ای از عادت‌ها، عقاید و باورهایی است که در ذهن ناخودآگاه شما ثابت شده‌اند. همه این‌ها در کنار هم، یک پارادایم یا الگوی ذهنی را پدید می‌آورند. پس می‌توان گفت پارادایم، یک سیستم کنترل کننده در ذهن ناخودآگاه شماست.

بسیاری از افراد، درکی از مفهوم پارادایم ندارند، بنابراین نمی‌دانند که چطور می‌شود آن را تغییر داد. متاسفانه مدرسه و جامعه به ما نمی‌آموزند که چطور باید الگوهای ذهنی خود را تغییر دهیم.

الگوی ذهنی شما چیست؟

از نظر دیوک، ذهنیت مردم یا ثابت و ایستا و قفل شده است، یا رشد-باور و پوینده.این مساله می تواند همه جنبه های زندگی فرد را تحت تاثیر قرار دهد.

مدل ذهنی ثابت

الگوی ذهنی ثابت در واقع باورِ شما به این مساله است که هوش، استعداد و توانایی های دیگرتان، گوئی در سنگ حکاکی و ثابت شده اند!

و شما باور دارید که با یک سری مهارت های خاص به دنیا آمده اید و هرگز نمی توانید آنها را تغییر دهید.

اگر شما چنین طرز تفکری دارید، به احتمال زیاد از اینکه ممکن است برای رسیدن به اهداف خود به اندازه کافی باهوش و یا با استعداد نباشید دچار ترس و نگرانی می شوید و ممکن است خودتان را تنها به فعالیت هایی که می دانید به خوبی می توانید از پسِ انجامش برآیید محدود کنید.

بدتر از آن، این است که یک مدیر با این مدل ذهنی ممکن است از اینکه دستاوردها و موفقیت های اعضای تیمش بهتر از دستاوردهای شخصی او باشند واهمه داشته باشد و به اینکه یک عضو تیم فرصت یا موقعیت مناسبی به دست آورد که او آن را ندارد به عنوان یک تهدید نگاه کند. برای اینکه خودش و دیگران متوجه نشوند که او فاقد برخی مهارتهاست، ممکن است مانع پیشرفت و توسع? یکی از ستاره های تیمش شود و نیازهای اعضای تیمش را نادیده بگیرد.

دیوک و همکارانش مغز افراد با مدل های ذهنی مختلف را بررسی کردند.‌مغز کسانی که مدل ذهنی ثابتی داشتند زمانی که به آنها گفته شد پاسخشان به یک سری از سوالات درست یا غلط بوده است فعالیت بیشتری را نشان می داد (نسبت به زمانیکه در مورد یادگیری از پاسخ های غلط صحبت میشد)؛ آنها مشتاقانه علاقه‌مند بودند بدانند که موفق شده بودند و یا شکست خورده بودند. اما زمانی که محققان کمک و راهنمایی برای یادگیری از اشتباهاتشان پیشنهاد میکردند هیچ علاقه ای نشان نمی دادند.

آنها به بهتر شدن خود باور نداشتند و تلاشی هم برای آن نمی کردند.

مدل ذهنیِ رشد-باور

اگر شما دارای مدل ذهنی رشد-باور باشید، باور خواهید داشت که با تلاش، پشتکار و اصرار برای رسیدن به هدف، می توانید ویژگی های ذاتی تان را توسعه دهید.

دانشمند عصب شناس گیلبرت گوتلیب (Gilbert Gottlieb) اثبات کرد که هوش، ترکیبی از ژن ها و عوامل محیطی است، و محیطِ شما بر فعال شدن ژن ها در طول عمرتان تاثیر گذار هستند. اینکه شخصیت شما بطور طبیعی به وجود می آید و یا با تعلیم و تربیت، هنوز هم به شدت مورد بحث است، اما، با توجه به نظر دیوک، شما می توانید مهارت ها، توانایی ها، استعدادها، و حتی هوش خودتان را از طریق تجارب، آموزش و تلاش هایتان توسعه دهید.

شما ضمن اینکه از فرایند یادگیری بهره‌مند و به یک انسان پربارتر تبدیل می شوید، از بازخوردها و اشتباهاتتان به عنوان فرصت هایی برای بهبود استفاده می کنید. این چیزی است که دیوک از آن با عنوان “تعلق هدفمند” یاد می کند.

شما بر این باورید که می توانید بر موانع غلبه کنید. شما از تجربه ها یاد می گیرید، سخت تر کار می کنید و دوباره و دوباره تلاش می کنید تا به اهداف خود برسید.

تحقیقات دیوک، بر اساس نظریه انعطاف پذیری سیستم عصبی است، این تئوری بیان می کند که مغز میتواند که فرآیند ایجاد ارتباطات جدید را ادامه دهد، حتی در بزرگسالی، یا زمانیکه مغز آسیب دیده باشد و یا زمانی که با تجربه های جدیدی تحریک می شود. این تئوری از این ایده حمایت می کند که شما می توانید طرز فکر رشد-باور را در هر مقطع از زندگی یاد بگیرید و به کار برید. ممکن است شما یک توماس ادیسونِ دیگر نشوید، اما یک طرز فکر رشد-باور می تواند به شما کمک کند تا با تجربه ها و فعالیت هایتان، به استعدادهای پنهان خودتان پی ببرید و آنها را توسعه دهید.

به همین دلیل است که دیوک می گوید تحسین کردنِ یک شخص، زمانی که عملکرد خوبی دارد یک مدل ذهنی ثابت را تقویت می کند. در حالی که تحسینِ تلاش فرد، مدل ذهنی رشد-باور را تقویت می کند. هنگامی که شما بر روی نتایج یک فرد تمرکز می کنید، او یاد می گیرد که تلاش مهم نیست. اما تحسینِ تلاش های او روند یادگیری او را تشویق می کند، به این ترتیب او انگیزه بیشتری برای ادامه دادن به تلاش در جهت اهدافش به دست می آورد.

تغییر الگوی ذهنی

تغییر الگوی ذهنی
تغییر الگوی ذهنی

یاد گرفتیم که اگر اهداف خود را به وضوح بدانیم و آن‌ها را دنبال کنیم اما الگوهای ذهنی خود را تغییر ندهیم، به اهدافمان نخواهیم رسید! نکته زیبایی که در مورد اهداف وجود دارد، این است که دنبال کردن آن‌ها یک روند بی‌پایان می‌باشد.

دنبال کردن اهداف، مانند یک سفر است؛ شما همواره به سطوحی دست می‌یابید که قبلا تجربه‌شان نکرده‌اید و سپس چیزهای بیشتری می‌خواهید. این اصل و اساس زندگی است. انسان همواره باید اهدافش را یکی پس از دیگری دنبال کند تا زندگی به یک روند خسته کننده تبدیل نشود.

اگر روزی برسد که انسان هدفی در زندگی نداشته باشد، آن روز، پایان عمر اوست! اگر از قوانین جهان هستی پیروی کنید، هرگز زندگیتان خسته کننده نخواهد شد.

اطمینان داریم که با خواندن این جمله، رویاهای خود را تغییر خواهید داد.

اگر چنین است، پشت میز خود بنشینید و روی یک تکه کاغذ، رویاهای خود را اینگونه بنویسید: «من بسیار خوشحال و سپاسگزارم که اکنون … .» و رویای خود را بنویسید؛ طوری که انگار از پیش برایتان محقق شده است. با این کار، جنگ کوچکی در درون شما برپا خواهد شد!

زیرا همانطور که قبلا گفتیم، پارادایم در بخش ناخودآگاه ذهن شما قرار دارد و به دلیل اینکه ارتعاشات شما را کنترل می‌کند، اعمال و رفتار شما را نیز کنترل خواهد کرد.


حتما بخوانید : عبارات تاکیدی


موانع ذهنی

اگر اطرافیان شما به 5 زبان مختلف صحبت می‌کردند، شما می‌توانستید همه آن 5 زبان را به راحتی یاد بگیرید! اما به محض ورود به مدرسه، مانعی ذهنی ظاهر می‌شود و بخش‌های ذهن خودآگاه شما، کم کم شروع به شکل‌گیری می‌کند.

در این زمان (حدود 6 سالگی) شما شروع به تفکر آگاهانه می‌کنید.

اما نکته مهم این است که در حقیقت این تفکر آگاهانه، از پیش برنامه‌ریزی شده است!‌تمام تفکرات آگاهانه شما، بر اساس محتویات ذهن ناخودآگاه یا همان «پارادایم‌ها» که تا آن زمان در ذهنتان شکل گرفته است،می‌باشد. البته که این پارادایم‌ها، شما را در ارتعاشات خاصی قرار می‌دهند

در ادامه، بیشتر به این موضوع خواهیم پرداخت؛ مقالات بعدی در این باب را در سایت آکادمی بازار دنبال کنید. با شرکت در سمینارهای موفقیت تیم آکادمی بازار، موقفیت خود را امری حتمی بدانید.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *