تکنیک‌های مطالعه برای کنکور

چگونه در آزمون هم مانند خانه نتیجه‌ی خوبی بگیریم؟

معمولا دانش‌آموزان ادعا می‌کنند نتایجی که در منزل دارند با نتایج روز آزمون متفاوت است. برای مثال یک نفر می‌گوید در منزل سوالات ریاضی را 6 از 10 پاسخ می‌دهد. ولی نمی‌داند چرا در روز آزمون نمی‌تواند بیش از 3 از 10 پاسخ دهد. و پاسخ غلط هم زیاد دارد. خب جواب واضح است. چندین عامل متفاوت در روز آزمون و زمان پاسخ‌گویی به سوالات وجود دارد. که با شبیه‌سازی این عوامل در منزل می‌توان بخش زیادی از مشکلات را رفع کرد:

  • 1-آزمون کارنامه دارد و نتیجه‌اش با بقیه سنجیده می‌شود. همین عامل باعث ایجاد تفکر خاصی در دانش‌آموز می‌شود. که باید سوالات بیشتری را پاسخ دهد تا نسبت به نفرات دیگر در مرتبه‌ی بالاتری قرار بگیرد. ولی این حس در منزل وجود ندارد. و همین سبب می‌شود تا در روز آزمون با پاسخ دادن به سوالات شک‌دار، پاسخ غلط هم افزایش بیابد.(چگونه در آزمون هم مانند خانه نتیجه‌ی خوبی بگیریم؟)
راه‌حل: بهترین راه برای رفع این مشکل امتحان گرفتن‌های متوالی بعد پایان یافتنِ یک فصل یا مبحث است. آزمون‌های مشابهی را به صورت فردی یا گروهی همراه با دوستان خود طراحی و برگزار کنید. و بعد نتایج را با هم مقایسه کنید. می‌توانید از کتاب‌های تست مشترک یا آزمون‌های شبیه‌ساز مشترک استفاده کنید.
  • 2-در منزل شرایط از قبیل دما، نوع لباس، آرامش، نور و … همگی برای شما مطلوب است. ولی در روز آزمون یا کنکور ممکن است این شرایط به طور کامل برای شما مهیا نباشد.
راه‌حل: تا حد امکان در روز آزمون هم با لباسی راحت حاضر شوید. ضمنا در منزل همواره در سکوت مطلق درس نخوانید و سعی کنید هر چند وقت یک‌بار با عواملی که مخل آسایش هستند. درس خواندن و حل تست را تجربه کنید.
  • 3-در روز آزمون خستگی مطالعه و پاسخ‌گویی به وجود می‌آید.
راه‌حل: همراه خود آب و مواد مغذی قند‌دار داشته باشید. و در یک زمان معلوم شروع به میل کردن آن بکنید.

4-در منزل زمان آزاد است و هر مقدار که بخواهید می‌توانید برای یک سوال وقت بگذارید. ولی در روز آزمون این‌گونه نیست و زمان محدود است. پس سعی کنید در منزل نیز برای هر وعده‌ی مطالعاتی هدف گذاری کنید و زمان خاصی تعیین کنید. در تلاش باشید بعد از چند مدت. زمان وعده‌های مطالعاتی و تمرین‌های تستی خود را کم و یا تعداد تست خود را در همان زمان افزایش دهید.

چگونه در آزمون هم مانند خانه نتیجه‌ی خوبی بگیریم؟

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *