Untitled-1

کارنامه سبز

کارنامه سبز

کارنامه سبز

کارنامه سبز درواقع کارنامه نهایی است که پس از شرکت در آزمون کنکور و بعد از مرحله انتخاب رشته به داوطلبان ارائه می‌شود. این کارنامه مناسب افرادی است که حداقل در یکی از انتخاب‌های خود قبول شده‌اند. در کارنامه سبز اطلاعاتی در رابطه با اینکه متقاضی در کدام یک از رشته‌های پایین‌تر از انتخاب خود می‌توانست پذیرش شود در اختیار افراد قرار می‌گیرد. درواقع کارنامه سبز به افراد نشان می‌دهد که نمره قبولی آنها برای انتخاب شدن در کدام رشته کافی بوده است.

این کارنامه با نام های کارنامه سبز یا محرمانه نیز بین کنکوری ها مشهور می باشد که افراد با مشاهده و تحلیل درست این کارنامه می توانند در مواردی از قبیل درخواست انتقالی، تغییر رشته و رفع محرومیت کنکور سال بعد از آن استفاده نمایند.کارنامه سبز درواقع کارنامه نهایی است که پس از شرکت در آزمون کنکور و بعد از مرحله انتخاب رشته به داوطلبان ارائه می‌شود. این کارنامه مناسب افرادی است که حداقل در یکی از انتخاب‌های خود قبول شده‌اند. در کارنامه سبز اطلاعاتی در رابطه با اینکه متقاضی در کدام یک از رشته‌های پایین‌تر از انتخاب خود می‌توانست پذیرش شود در اختیار افراد قرار می‌گیرد. درواقع کارنامه سبز به افراد نشان می‌دهد که نمره قبولی آنها برای انتخاب شدن در کدام رشته کافی بوده است.

 


 برای مشاهده کارنامه سبز کنکور کلیک کنید.


 

الان با دو دسته از افراد روبرو هستیم دسته اول افرادی که در رشته محلی روزانه قبول شده و تمایلی به ثبت نام ندارند، از طرف دیگر نمی خواهند از کنکور سال بعد محروم شوند. اینگونه افراد می توانند درخواست بررسی اشتباه در انتخاب رشته دهند.

دسته بعدی افرادی هستند که از رشته محل قبولی خودشان رضایت نداشته و می خواهند با استفاده از کارنامه سبز، کارنامه نهایی یا کارنامه محرمانه به یکی از انتخاب های پایینی خود انتقالی بگیرند. این افراد نیز می توانند از طریق سیستم پاسخگویی سنجش درخواست بررسی انتخاب های پایینی خود دهند. با توجه به اهمیت این کارنامه برای درخواست انتقالی، تغییر رشته و رفع محرومیت در ادامه این مقاله توضیحاتی به منظور راهنمایی داوطلبان ارائه شده است.

 

کارنامه سبز کنکور چه اطلاعاتی به ما می دهد ؟

کارنامه سبز کنکور از ۵ ستون تشکیل شده است که هر ستون حاوی اطلاعاتی زیر است.

  • ستون اول ترتیب علاقمندی داوطلب بر اساس فرم انتخاب رشته
  • ستون دوم کد رشته امتحانی انتخابی داوطلب بر اساس دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری
  • ستون سوم رتبه داوطلب که پس از مقایسه با تمام انتخاب کنندگان این رشته محل محاسبه شده است. به عبارت دیگر کارنامه اولیه کنکور سراسری کلیه داوطلبانی که این رشته محل را در فرم انتخاب رشته خود درج کرده اند با یک دیگر مقایسه شده و بر این اساس رتبه ای به هر یک از آن ها اختصاص می یابد.
  • ستون چهارم آخرین رتبه قبولیاست. رتبه آخرین نفر قبولی در بین انتخاب کنندگان این رشته محل محاسبه شده و در این ستون درج می شود
  • ستون پنجم نتیجه است که انتخاب های داوطلبان به ترتیب علاقه بررسی می شود. اگر رتبه داوطلب در رشته محلی پایین تر از رتبه آخرین نفر قبولی باشد، داوطلب در آن رشته محل پذیرفته شده و با علامت * نمایش داده می شود. در صورتی که در این ستون عددی از ۱ تا ۹ درج شده باشد، مفهوم آن در انتهای کارنامه ارائه خواهد شد

 


حتما مطالعه کنید : معرفی کوین ترودو + معرفی کتاب ها


 

چگونه از کارنامه سبز یا کارنامه نهایی یا کارنامه محرمانه استفاده کنیم

برای شروع، بهتر است به شما یاد بدهیم چگونه می توان از روی کارنامه سبز یا کارنامه نهایی یا کارنامه محرمانه متوجه شد که در کدام یک از انتخاب های پایینمان می توانستیم قبول شویم. در ادامه، تصویر یک کارنامه سبز، کارنامه نهایی یا کارنامه محرمانه را به عنوان نمونه برایتان قرار دادیم. به تصویر زیر دقت کنید:

 

کارنامه سبز

 

حال می خواهیم بفهمیم در کدام یک از انتخاب هایمان قبول می شدیم. این کار خیلی ساده است و تنها کافیست در کارنامه سبز یا کارنامه نهایی یا کارنامه محرمانه عدد موجود در ستون “رتبه داوطلب” را با عدد موجود در ستون “آخرین رتبه قبولی” مقایسه کنیم.

اولین ردیفی که در آن رتبه ما از رتبه آخرین نفر قبولی کوچکتر و یا حتی مساوی باشد همان محل قبولی ماست که برای کارنامه سبز یا کارنامه نهایی یا کارنامه محرمانه نشان داده شده در بالا در انتخاب 119 رتبه داوطلب 22 شده و رتبه آخرین نفر قبولی 40 شده است. پس انتخاب 119 چون اولین انتخابی است که در آن رتبه داوطلب از رتبه آخرین نفر قبولی کوچک تر شده است پس داوطلب در همان انتخاب قبول نهایی شده است.

اگر در کارنامه سبز یا کارنامه نهایی یا کارنامه محرمانه دقت کنید، می بینید که همین داوطلب در انتخاب 122 و 124 خود نیز می توانست قبول شود. چون رتبه قبولی داوطلب در این انتخاب ها از رتبه آخرین نفر قبولی عدد کوچک تری است. برای هر داوطلب با هر کارنامه سبز یا کارنامه نهایی یا کارنامه محرمانه که بخواهد وضعیت خود را بررسی کند پروسه به همین شکل است. البته برای پیدا کردن انتخابی که در آن قبول شده ایم کافیست ستون “نتیجه” را نگاه کنیم.

هر ردیفی که در مقابل آن علامت * باشد همان رشته محل قبولی ماست و ما فقط باید انتخاب ها و ردیف های پایین تر از آن را نگاه کنیم. برای داوطلبی که کارنامه سبز یا کارنامه نهایی یا کارنامه محرمانه آن نشان داده شده است در ردیف 108 در زیر ستون “نتیجه” علامت * درج شده است.

حال اگر قصد دارید، بدانید که انتخاب های زیرینتان به چه رشته محلی اشاره می کند کافیست برگه انتخاب رشته خود را با کارنامه نهایی یا کارنامه سبز یا کارنامه محرمانه مطابقت داده و یا اینکه کدی که در ستون اول درج شده است را در دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری جستجو کنید.

شرایط استفاده از کارنامه سبز یا کارنامه نهایی یا کارنامه محرمانه برای انتقالی

هیچ تضمینی وجود ندارد با وجود کارنامه سبز یا کارنامه نهایی یا کارنامه محرمانه شما بتوانید در یکی از انتخاب های پایینی خود که قبول می شوید شروع به تحصیل نمایید. زیرا سازمان سنجش پس از انتشار کارنامه سبز یا کارنامه نهایی یا کارنامه محرمانه هیچ مسئولتی در مورد انتقالی یا جابجایی به اولویت ها و انتخاب های پایین تر قبول نمی کند و تنها دانشگاه مبدا و مقصد هستند که باید با این انتقالی موافقت کنند.

• دانشگاه مبدا: دانشگاهی که پس از انتشار نتایج نهایی در آن قبول شده و باید مهرماه در آن ثبت نام کنید.

• دانشگاه مقصد: دانشگاهی که طبق مدارک موجود در کارنامه سبز یا کارنامه نهایی یا کارنامه محرمانه، در یکی از رشته های آن در انتخاب ها و یا اولویت های پایین تر خود قبول می شدید به شرطی که آن را بالاتر از انتخاب قبولی فعلی خود می زدید. (همان انتخابی که علاقه دارید به آن تغییر رشته و یا دانشگاه دهید)

روش های استفاده از کارنامه سبز یا کارنامه نهایی یا کارنامه محرمانه به شرح  زیر می باشد:

 

روش اول استفاده از کارنامه نهایی یا کارنامه سبز یا کارنامه محرمانه

اگر سر و کارتان حداکثر یک ماه بعد از اعلام نتایج انتخاب رشته کنکور سراسری یعنی نهایتا تا پایان مهر به این مقاله و کارنامه نهایی یا کارنامه سبز  افتاد و خواستید با استفاده از کارنامه نهایی یا کارنامه سبز انتقالی بگیرید بهترین راه و اولین راه استفاده از سیستم بررسی اشتباه در انتخاب رشته سازمان سنجش و تقاضای بررسی اولویت بعدی شماست.

نکاتی برای استفاده از کارنامه سبز برای انتقالی

هیچ تضمینی وجود ندارد با وجود کارنامه سبز شما بتوانید در یکی از انتخاب های پایینی خود که قبول می شوید شروع به تحصیل نمایید.
زیرا سازمان سنجش پس از انتشار کارنامه سبز هیچ مسئولتی در مورد انتقالی یا جابجایی اولویت ها و انتخاب های پایین تر قبول نمی کند و تنها دانشگاه مبدا و مقصد هستند که باید با این انتقالی موافقت کنند.

در نهایت باید بگوییم اگر یک بار در انتخاب هایتان بی دقتی کردید و انتخابی که علاقه کمتری به آن داشتید را در اولویت های بالاتر قرار دادید دیگر الان با عجله انتخاب نکنید زیرا الان به احتمال زیاد در انتخاب ها و اولویت های پایین تر طبق کارنامه سبز در بیش از یک رشته محل رتبه قبولی را کسب کردید پس اگر قرار است به دنبال کارهای انتقالی بیفتید حداقل رشته محلی را انتخاب کنید که دیگر از همه لحاظ برایتان بهتر و به صرفه تر باشد.

در ضمن اگر برای یکی از اولویت های پایین تر که رتبه لازم برای قبولی را کسب کردید درخواست داده و موافقت نشد، می توانید برای سایر انتخاب های پایین تر نیز درخواست انتقالی دهید شاید موافقت شد اما هیچ گاه و به هیچ وجه همزمان برای دو رشته محل بصورت همزمان درخواست انتقالی ندهید که عواقب آن جبران ناپذیر است.

 

روش دوم استفاده از کارنامه نهایی یا کارنامه سبز یا کارنامه محرمانه

پس از معرفی اسامی پذیرفته شدگان کنکور سراسری، در رشته محل پذیرفته شده خود ثبت نام کرده و فعلا به حداقل قانع باشید. برای ترم اول دانشجو شده و انتخاب واحد کنید اما از اوایل ترم اول با مراجعه به دانشگاه مقصد و با دردست داشتن کارنامه سبز یا کارنامه نهایی یا کارنامه محرمانه درخواست دهید که از ترم دوم و در انتخاب پایین تر مورد علاقه تان شما را ثبت نام کنند.

روش گفته شده درصد موفقیت بیشتری دارد . یعنی درصورتی که دانشگاه مقصد ظرفیت داشته باشد ( که معمولا دارد ) با درخواست شما موافقت کرده و پس از اخذ موافقت دانشگاه مبدا از ترم دوم می توانید در دانشگاه مقصد شروع به تحصیل کنید. شما می توانید واحدهای عمومی که در ترم اول پاس کردید را تطبیق بزنید. اگر هم دانشگاه مقصد با درخواست شما برای انتقالی با استفاده از کارنامه سبز یا کارنامه نهایی یا کارنامه محرمانه موافقت نکرد حداقل شانس ثبت نام در قبولی اولیه تان را از دست ندادید.

 

روش سوم استفاده از کارنامه نهایی یا کارنامه سبز یا کارنامه محرمانه

اگر از رشته و دانشگاه محل قبولی خود متفرید و حتی یک ترم هم حاضر نیستید سر کلاس بروید از همین فردا با دردست داشتن کارنامه سبز یا کارنامه نهایی یا کارنامه محرمانه به دانشگاه مقصد مراجعه کرده و درخواستتان را مطرح کنید. این راه به احتمال زیاد منجر به موفقیت نمی شود زیرا دانشگاه مقصد در بهبوحه ثبت نام از ورودی های جدید خود است و بعید است که با درخواست شما موافقت کند . پس اگر مورد موافقت واقع نشد یا راه اول را انجام دهید یا راه چهارم.

 

روش چهارم استفاده از کارنامه نهایی یا کارنامه سبز یا کارنامه محرمانه

اگر از رشته و دانشگاهی که در حال حاضر قبول شدید آنقدر متنفر هستید که اصلا و ابدا حاضر به ثبت نام در آن نیستید. از طرف دیگر خیالتان راحت است که رشته و دانشگاه قبولی تان روزانه نیست یعنی شبانه، پیام نور و یا غیرانتفاعی است و می توانید کنکور سال بعد هم شرکت کنید.

اما اگر بدتان نمی آید که در انتخاب ها و اولیت های پایینی که طبق کارنامه سبز یا کارنامه نهایی یا کارنامه محرمانه می توانستید قبول شوید شانستان را امتحان کنید. پس با خیال راحت در عین حالی که برای کنکور سال بعد می خوانید از مهر ماه سراغ دانشگاه مقصد بروید و درخواستتان را مطرح کنید به امید اینکه مورد موافقت قرار گیرد.

راه چهارم برای کسانی مناسب است که مطمئن هستند به هیچ وجه قرار نیست در محل قبولی فعلی شان شرکت کنند. فقط این دوستان دقت داشته باشند که اگر محل قبولی فعلی شان یک دانشگاه روزانه باشد سال بعد از شرکت در کنکور سراسری محروم هستند. البته اگر تا به موقع اقدام کنید، می توانید با استفاده از سامانه بررسی درخواست اشتباه در انتخاب رشته از محرومیت کنکور سال بعد معاف شوید.

 

مشاوره کارنامه سبز کنکور سراسری

در نهایت باید بگوییم اگر یک بار در انتخاب هایتان بی دقتی کردید و انتخابی که علاقه کمتری به آن داشتید را در اولویت های بالاتر قرار دادید دیگر الان با عجله و از روی عصبانیت انتخاب نکنید زیرا الان به احتمال زیاد در انتخاب ها و اولویت های پایین تر طبق کارنامه سبز یا کارنامه نهایی یا کارنامه محرمانه در بیش از یک رشته محل رتبه قبولی را کسب کردید پس اگر قرار است به دنبال کارهای انتقالی بیفتید حداقل رشته محلی را انتخاب کنید که دیگر از همه لحاظ برایتان بهتر و به صرفه تر باشد.

در ضمن اگر برای یکی از اولویت های پایین تر که رتبه لازم برای قبولی را کسب کردید درخواست داده و موافقت نشد، می توانید برای سایر انتخاب های پایین تر نیز درخواست انتقالی دهید شاید موافقت شد اما هیچ گاه و به هیچ وجه همزمان برای دو رشته محل بصورت همزمان درخواست انتقالی ندهید که عواقب آن جبران ناپذیر است.

 

1-  کارنامه سبز چه کاربردی دارد؟

 مطابق متن مقاله کارنامه سبز این امکان را برای داوطلبان به وجود می آورد تا برای تغییر رشته، انتقالی و رفع محرومیت از کنکور سال بعد اقدام کنند.

 

2-  کارنامه سبز کنکور سراسری چه زمانی منتشر می شود؟

 تقریبا یک هفته بعد از اعلام نتایج انتخاب رشته کنکور سراسری این کارنامه منتشر می شود که برای اطلاع از توضیحات بیشتر می توانید مقاله را مطالعه نمایید.

 

3-  کارنامه سبز به چه صورت منتشر می شود؟

 این کارنامه به صورت اینترنتی منتشر می شود که لینک راهنمای دریافت کارنامه سبز در متن مقاله قرار داده شده است.

 

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *